Wavefront Lazer Nedir?Wavefront Lazer, Gözlerinde kırma kusuru bulunan bir çok hasta gözlükleri ve kontakt lensleri sayesinde net görmeye sahiptir ancak işleri ve kariyerleri nedeni ile gözlüksüz mümkün olabilecek en net görmeye ihtiyaçları vardır. İnsanlar kontakt lenslerinden veya gözlüklerinden kurtulup, gözlüksüz yaşamak isteyebilmektedirler.

Excimer Lazer, kırma kusurlarını (miyop, hipermetrop, astigmat) tedavi etmek için kullanılan Lazer cihazının cinsidir. 1980’li yılların başından beri kullanılmaktadır. Excimer Lazer kornea dokusunda traşlama yaparak korneaya yeni bir şekil verir.

Hangi teknikle yapılırsa yapılsın excimer lazer tedavisi öncesinde detaylı göz ve retina muayenesi yapılmalıdır. Kornea topografilerinin (haritalarının) ve kornea kalınlığının incelenmesi gerekmektedir. Excimer lazer tedavisi uygulanabilmesi için kişinin genel olarak 18 yaş üzerinde olması ve işlemi engelleyecek başka bir göz hastalığının olmaması gerekmektedir. Katarakt veya katarakt başlangıcı olmadığı müddetçe üst yaş sınırı yoktur.

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus son 6 ay veya 1 yıl içinde gözlük ya da lens derecelerinin 0.50 dereceden fazla değişmemiş olmasıdır. -10 dioptriye kadar miyopi, -5 dioptriye kadar astigmat ve +4 dioptriye kadar hipermetropi rahatlıkla tedavi edilebilmektedir.

Kontakt lens kullanan hastalarda göz muayenesinin sonuçlarının etkilenmemesi için yumuşak lenslerin en az 1 hafta ; sert veya yarı sert lenslerin en az 4 hafta önce çıkartılmış olması gerekmektedir.

Excimer lazer tedavisi ağrısızdır ve yaklaşık 10 dakikada bitmektedir.

Lazer sonrası gözde bir süre kaşıntı, batma ve sulanma hissi olabilir. Kısa bir istirahatten sonra evinize gidebilirsiniz. Gözler kapatılmaz. Ameliyattan hemen sonra görmede hafif bulanıklık olması normaldir. Ertesi gün işinize gidebilmeniz mümkün olabilmektedir. Bir hafta kadar göz ovuşturulmamalıdır. Hastaların çoğunluğunda aynı gün içinde görmeler aynı gün içinde düzelir.

Excimer lazer tedavisi farklı tekniklere göze uygulanabilir. PRK, TransPRK, Lasik, Femto – lasik, Wavefront – lasik, PresbyMAX bunlardan bazılarıdır. Ayrıntılı göz muayene ve tetkikleri sonucu hangi yöntemin sizin için en ideal olduğuna doktorunuz karar verecektir.

Lasik excimer lazer tedavi yöntemleri arasında en sık uygulananıdır. Bu işlem sırasında korneanın ön bölümünden mikrokeratom adı verilen bir cihaz yardımıyla ince bir tabaka kaldırılarak, altındaki dokuya lazer uygulanır. Uygulanan lazer korneayı istenen şekle getirilerek numarayı düzeltir. Kaldırılan tabaka işlemin sonunda kendiliğinden yerine yapışır. İşlemin süresi iki göz için toplam 10 dakikadır.

Wavefront Lazer (Lasik) tekniği (kartal göz) nedir?

Bazı gözlerde miyop, hipermetrop veya astigmat gözlükle düzeltilmesine rağmen hasta yine de tam ve rahat göremez. Bu gözlerdeki tek sorun sadece miyop veya astiğmat gibi bir kırma kusuru değil “aberasyon” adı verilen gözün optik düzensizliğidir. Aberasyonlar özellikle kişinin gece görüşünü etkiler ve tam görmesini engeller. Bu durumda hastanın kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop veya astigmat) yanı sıra aberasyonlarının da düzeltilmesi ihtiyacı vardır. Wavefront veya halk arasında ‘’kartal gözü’’ olarak bilinen teknikte göz içindeki ışık saçılmaları ve sapmaları gelişmiş bir yöntemle ölçülüyor ve lazer tedavisi buna göre ayarlanıyor. Gözlük veya lensle bile düzeltilemeyen bu sapmalar wavefront tekniği ile düzeltiğinde kişinin kendi göz yapısına uygun tedavi gerçekleşiyor. Bu yöntemle görme keskinliği en üst düzeye ulaştığı gibi gece görüş probleri de en az seviyede kalıyor. Ancak hangi gözün wavefront tekniği ile tedavisinin uygun olup olmadığına yapılan tetkikler sonucunda doktor karar verebilir.

Wavefront Lazer Lasik Monovision tedavisi, kişinin hem uzak, hem de yakın (okuma) mesafesini, iki göz birlikte bakarken gözlüksüz olarak sağlayan bir lazer tedavi yöntemidir. Bu tedavide, bir göz (baskın göz) uzak mesafeyi, diğer göz (baskın olmayan göz) ise yakını iyi görmeye ayarlanmaktadır. Hasta iki gözü açıkken hiçbir rahatsızlık hissetmeden hem uzağı hem de yakını gözlüksüz görebilmektedir.

En iyi lazer göz ameliyatı hangisi?

En iyi lazer yönteminden ziyade hangi göze hangi lazerin uygulanacağı konusu çok daha önemlidir. Notouch lazer(TPRK), Intralase LASIK(i-LASIK), LASIK, PRK, SMİLE şeklinde adlandırdığımız lazer yöntemleri mevcuttur. En iyi lazer yöntemi hastanın göz yapısına göre doğru seçilen Lazer yöntemidir.

No touch lazer 2 kez yapılır mı?

Basitçe söylemek gerekirse, evet, iki kez lazer göz ameliyatı olabilirsiniz.

En zor göz ameliyatı hangisi?

Doktorlar tarafından, ameliyat sonrası görme tahmini yapmanın en zor olduğu ameliyat vitrektomi ameliyatıdır.

No touch lazer acıtır mı?

No Touch Laser tedavi işlemine, göze anestezik damla damlatılmasıyla başlanır ve uygulama sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Tedavi sırasında göze herhangi bir cihaz teması olmaz, lazer cihazından çıkan ışınlarla göze dokunmadan doğrudan tedavi yapılır.

Hangi gözlere lazer yapılmaz?

Yanlış: Lazer tedavisi sadece miyop için yapılır. Astigmat ve hipermetrop gözlere lazer yapılmaz.
Doğru: Lazer ameliyatı 1 ile 10 derece arası miyop, 1 ile 5 derece arası hipermetrop ve astigmat rahatsızlığı olan ve lazere uygun bulunan gözlere başarı ile uygulanabilir.

PRK mı No Touch mı?

Notouch lazer (T-PRK) göze hiçbir dokunma olmadığından kesinlikle Notouch lazer. PRK ise gözün epitel tabakasını kazıyarak yani cerrahi bir temasla yapıldığından iyileşme süresi Notouch lazere göze çok daha uzun olmaktadır.

Lazer göz ameliyatı kimlere yapılmaz?

Lazer ameliyatları korneaya uygulandığı için bu tabakanın kalınlığının yeterli olması gerekir. Bunun yanında doğumsal ya da genetik olarak kornea hastalığı olanlara LASIK önerilmez. Gebelerde ve emziren kadınlara excimer lazer uygulanmaz. Bunun yanında gözlük numaralarında son bir senede değişiklik olmaması gerekir.

No touch lazer ne kadar sürede iyileşir?

İyileşme süreci ilerledikçe hastanın sağlıklı görme deneyiminde de artış olacaktır. Bu süreç yaklaşık olarak 1 ayı bulabilmektedir. Hastanın no touch lazer uygulamasından sonra göz numarasında herhangi bir artış gerçekleşmez. Yani kontakt lens ve gözlük kullanımı gibi durumlar söz konusu değildir.

No touch lazer ne zaman düzelir?

3-5 gün sonra, iyileşme ilerledikçe görme yavaş yavaş iyileşecek ve netleşecektir. Hastaların tam olarak en iyi görmeyi deneyimlemesi yaklaşık 1 ay sürebilir.

No touch lazer ne kadar sürer?

No Touch (T-PRK) Lazerde hastanın ameliyata alınması, hazırlanması, lazerin tamamlanıp taburcu edilmesi 5-6 dakikalık bir süreçtir.

No touch lazer kesin çözüm mü?

Uygun şartları taşıyan hastalara yapıldığında evet, kesin çözümdür.

No touch lazer kaç yaşa kadar yapılır?

18-40 yaş arası Notouch Lazer için uygun yaşlardır.

Kimler No Touch Lazer ile Tedavi Olabilir?

Tedavi işlemi miyop, hipermetrop ve astigmat için uygulanmaktadır. Gelişimini tamamlamış yani 18 yaş üstü bireylere uygulanmaktadır. Üstelik daha önce ameliyat geçirmiş olmaları da sorun değildir.

Göz çizildikten sonra tekrar bozulur mu?

Ameliyattan sonra gözler tekrar bozulur mu? Lazer olan bir kişinin gözünün tekrar bozulmasında yaşı, numarası, kornea kalınlığı ve şekli etkili olurken, bununla birlikte hangi göz bozukluğuna sahip olduğu (miyop, hipermetrop ya da astigmat) gibi faktörler etkili olur. Uygun göze uygun lazer yapıldığında nerdeyse tekrar bozulma imkanı yoktur.

Göz çizdirme riski var mı?

En sık görülen hafif problemler; ameliyat sonrası ilk günlerde yanma, batma, kamaşma, ışıklar etrafında haleler görme veya hafif puslu görmedir. Daha nadir ve ciddi problemler ise; göz enfeksiyonu, kuru göz ve ameliyat sırasında flep oluşturulmasına bağlı sorunlar olabilmektedir. Tabii tüm bunlar yaşanmasın diye bizim ve hastamızın uyması gereken birtakım önlemler vardır.

Devlet Hastanesinde göz çizdirme var mı?

Ülkemizde devlet hastanelerinde göz çizdirme operasyonu çok kısıtlı bir şekilde uygulanmaktadır. Excimer lazer cihazı devlet hastanelerinin büyük kısmında bulunmamaktadır. Bulunan hastanelerde ise hastalardan yine ücret alınmaktadır.

Normal göz derecesi kaç olmalı?

Normalde hepimizin bir miktar kırma kusuru var. Ama 0,50'ye kadar olanları fizyolojik kabul ediyoruz. Gözde -0,25-0,50 'nin üstündeki numaralar, gözlük ihtiyacı yaratıyor.

Kaç numaraya kadar göz çizilir?

Gözlük dereceleri; miyoplarda 10 dereceye, hipermetrop ve astigmat olanlarda ise 6 dereceye kadar olanlar lazer göz ameliyatı için uygun adaylardır.

Göz Çizdirmeden sonra ne olur?

Tedaviden sonra bazı kişilerde, göz sulanması ve kızarıklık olabiliyor. Lazer göz ameliyatının diğer yan etkileri ise “kuru göz”, yanma, batma, kaşıntı, gözde yabancı cisim hissidir. Ameliyat sonrası ilk günlerde puslu görme olabilir ve zamanla netlik artacaktır.

Göz Çizdirmeden sonra ne yapılmalı?

Tozlu ortamda bulunmaktan kaçınılmalı, işlem gören göz ilk 24 saat süresince ovalanmamalı, kaşınmamalı, dokunulmamalı ve 1 hafta boyunca suyla temastan kaçınılmalıdır. Operasyonun ertesi günü gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz. Operasyondan sonra doktorunuzun önereceği suni gözyaşı damlası 3 ay kullanılmalıdır.

No touch lazer iyi mi?

Uygun gözlerde sonuçlar çok iyi.

No touch lazer kaç kez yapılır?

Kalıcı bir işlem olarak uygulandığı için tek bir tedavi yeterli olmaktadır ancak, nadirde olsa numaraların ilerlemesi gibi bir durum söz konusu ise kornea dokusu uygun olursa ikinci lazer tedavisi uygulamak mümkündür.

No touch lazer ne zaman iyileşir?

3-5 gün sonra, iyileşme ilerledikçe görme yavaş, yavaş iyileşecek ve netleşecektir. Mikro düzeyde tam iyileşme 1 ayı bulabilmektedir.

No touch lazer hangi hastalıklara iyi gelir?

Klasik lasik ve femtosaniye lazerden farklı olarak göz içinde özel bıçakla ya da lazerle herhangi bir kesi yapılmadan ,flep denilen ince tabaka kaldırılmadan uygulanan “No Touch” yöntemi miyopi, astigmat ve hipermetrop gibi göze ait kırma kusurlarının tedavisinde kullanılıyor.

No Touch lazerden sonra makyaj yapılır mı?

Lazer Ameliyatı sonrasında yaklaşık iki hafta boyunca makyaj yapmamak önemlidir.

No touch lazer sonrası denize girilir mi?

Ameliyattan sonra 1 hafta gözünüze su vurmayınız ve 2 hafta boyunca denize, havuza ve kaplıcaya girmeyiniz. Ameliyattan sonra gözünüzü ovmayınız ve üzerine yatmayınız.

Lazer ameliyatından sonra göz ne zaman netleşir?

Lazer göz ameliyatından sonra gözler genellikle birkaç saat içinde daha net görmeye başlar. Ancak, gözlerinizin tamamen iyileşmesi birkaç gün, hatta birkaç hafta kadar sürebilir.

No touch lazer sonrası ağrı nasıl geçer?

PRK/Lasek/No Touch Tedavisi Uygulandıktan sonra bu ağrı genellikle tedaviden sonraki ilk 5-6 saatlik süre şiddetli olmaktadır. Tedavinin ertesi günü hastaların ağrı gibi bir sıkıntısı kalmasa da gözleri açmakta zorlanma ve sulanma devam edecektir. T-PRK(Notouch) uyguladığım hastalarımın %90'ı 48 saat içinde düzelmektedir.

Notouch lazer sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Lazer sonrası enfeksiyon kapmaması açısından 1 hafta boyunca gözlerimizi suyla temastan kaçınmalısınız. Ameliyat sonrası göz çevresini temizlemek için özel mendiller önermekteyiz. Deniz, havuz, sauna ve makyaja iki hafta ara vermelisiniz. Sonrasında serbest. No touch lazer de 3 ay, LASİK te 1 hafta ultraviyole ışınlardan korumak için gündüz vakti dış ortama çıktığımızda mutlaka UV koruyuculu güneş gözlüğü takmalısınız.

No Touch Tekniği İle;

 • Tedavi sırasında göze temas olmuyor.
 • Göz çizilmiyor kesilmiyor gözden parça çıkarılmıyor.
 • İnce göz dokusuna da uygulanabiliyor.
 • Tedaviden sonra zar kırışması, zar altında iltihap birikmesi gibi sorunlar olmuyor.
 • Tedaviden 1 hafta sonra denize ve havuza girilebiliyor.
 • Kimlere Uygulanıyor?
 • 18 yaşın üzerindeki kişilere (üst yaş limiti yok),
 • Miyoplara (uzağı göremeyenlere),
 • Astiğmatlara (bulanık ve çatallı görenlere),
 • Hipermetroplara (yakını göremeyenlere),
 • Korneası ince kişilere,
 • Keratokonus hastalarına (cross tedavisi ile beraber),
 • Kornea nakli geçirmiş ama astiğmatı düzelmemiş hastalara,
 • Katarakt ameliyatından sonra göz numarası sıfırlanmamış hastalara